حمل و نقل

همانطورکه می دانید انجام امور جابجائی زائرین در دو بخش عمده زمینی و هوائی در عمره صورت می گیرد که در بعد هوائی اعزام و مراجعت زائرین به سرزمین وحی و در بعد زمینی جابجائی بین شهری و  درون شهری زائرین مد نظر بوده است که به تفصیل ذیلاً اشاره می شود.

هوایی

محدودیتهای قانونی IATA  در برقراری پروازهای مستقیم بین کشورها توسط شرکت های هواپیمایی کشور ثالث و کمبودها و نواقص موجود در صنعت هوائی موجب گردیده تا قدرت انتخاب موسسه در انتخاب شرکتهای هوائی صرفاً به سه شرکت ماهان ایر، ایران ایر  و خطوط سعودی محدود شود که در سالهای اخیر نیز تنها دو شرکت اخیر طرف قرارداد مستقیم با سازمان حج وزیارت بوده اند.

انجام پروازهای مقصد مدینه که در حال حاضر نزدیک به ۷۵ درصد پروازهای عمره را در سال جاری به خود اختصاص داده است نقش بسزائی در تسریع و تسهیل سفر زائرین ایفاء نموده است.

متاسفانه در این بخش به دلیل تحریم ها و محدودیتها هموراه با مشکلات عدیدهای مواجه بودهایم که شاید بخش اعظم نارضایتی زائرین که به بخشهای دیگر نیز تسری می نماید ناشی از تاخیرات گاهاً بیش از ۱۲ ساعت است که حلاوت و شیرینی سفر را برای زائرین علی الخصوص در پایان سفر تلخ می نماید. اگرچه کلیه نیروهای خدوم و تلاشگر در شرکتهای هوائی و نیز ستادها همواره با سعی وافر در کاهش سختیهای مربوطه تلاش مضاعف می نمایند لکن درک درست زائرین عزیز از کاستی های موجود که اکثر تحمیل به نظام مقدس اسلامی می باشد می تواند در استقامت زائرین  نقش پررنگی ایفا نماید.

و در این میان پرداخت خسارت ناشی از تاخیر، اسکان زائرین در هتلهای جده بیش از ۱۲ ساعت تاخیر، و نیز ارائه خدمات فرودگاهی به زائرین مربوطه با توجه به قرارداد مربوطه  از تضیع حقوق زائرین می کاهد.

آمار نشان داده است که فراوانی مشکلات تاخیر گاهاً ۳۰ درصد فراوانی مشکلات را به خود اختصاص داده است.

زمینی

استفاده از وسائط نقلیه مناسب  و به روز و بهره مندی از نیروی باتجربه و کارآمد در بخشهای مختلف اعم از نظارت ، خدمات ، سرویس و راننده نقش بسزائی در رفاه حال زائرین در سفر های زمینی را دارد.

موسسه سعادت نیز همراه با کلیه عوامل خدماتی مربوطه و با انتخاب شرکتهای مناسب و مجهز نقل در عربستان سعودی سعی بر آن داشته است تا ضمن سرعت بخشی به ارائه خدمات هموراه کیفیت این گونه خدمات را بر کمیت آن اولویت بخشد و الحمد الله تا کنون نیز علی رغم مشکلات حمل و نقل علی الخصوص در فضای جاری چند ساله مکه ،توانسته است خدمات شایان توجه و مطلوبی را با مدیریت صحیح و کارآمد و دلسوز و پیگیر ارائه نماید.

خدمات کلی این بخش به شرح زیر است:

الف- حمل نقل فرودگاهی

جابجائی زائران در مسیر فرودگاه ده ها در پروازهای رفت و برگشت حج عظیمی را در حمل و نقل زمینی به خود اختصاص می دهد به گونه ای که عملاً بیش از ۶۰ درصد آمار را در مسیرهای رودی و خروجی به خود اختصاص می دهد.

مسیرهای حمل و نقل فرودگاهی به صورت زیر است:

ردیف نوع مبدا مقصد مدت مسافت
۱ ورودی فرودگاه مدینه هتل مدینه نیم ساعت ۱۰ کیلومتر
۲ ورودی فرودگاه جده هتل مدینه هشت ساعت ۴۰۰ کیلومتر
۳ خروجی هتل مکه فرودگاه جده یک ساعت و نیم ۵۰ کیلومتر

سرویس تغذیه درون اتوبوس برای مسیرهای ردیف  ۲ و ۳  ارائه می شود.

ضمن اینکه با توجه به بعد مسافت ردیف ۲ همواره در استراحتگاه بین راهی بر اساس زمان رسیدن شام یا ناهار و یا صبحانه به زائرین ارائه می گردد.

ب- حمل و نقل بین شهری

با توجه به نوع پیمایش عمره در نزد زائران ایرانی و آغاز آن در مدینه مسافت طی شهر مدینه به مکه که با محرم شدن زائران در مسجد شجره همراه است  نیز به عنوان حمل و نقل بین شهری صورت می گیرد و زمان آن از غروب آفتاب تا بامداد روز بعد و به مدت ۴ ساعت می باشد.

در بین راه نیز در استراحتگاه‌های موجود مانند نخیل یا الحرمین و یا ساسکو زائران یک بار توقف کوتاهی به مدت حداکثر ۲۰ دقیقه خواهند داشت.

ردیف نوع مبدا مقصد مدت مسافت
۱ بین شهری هتل مدینه هتل مکه ۵ ساعت ۴۰۰ کیلومتر

استفاده از وسائط نقلیه مجهز به سیستم سرمایشی مناسب و نیز با کیفیت در طی این مسیر همواره موجب برخورداری آسودگی نزد زائران بوده و این مسیر نسبتاً طولانی در فضائی معطر از ذکر و پاکی زاید الوصفی با آرامش معنوی خاصی طی می شود.

ج- زیارت دوره

زائران در مدینه و در مکه در مدت اقامت خود حداقل یکبار  با راهنمائی مدیران خود به زیارت اماکن متبرکه و زیارتی مشرف می‌شوند که حداکثر ۳ روز پس از ورود به شهر مدینه و مکه و در نوبت‌های صبح و عصر دیدار از اماکن متبرکه صورت می گیرد .
مدت زیارت دوره در مدینه و مکه به مدت ۵ ساعت به طول می‌انجامد که سرویس تغذیه در نظر گرفته شده نیز در طول مسیر به زائران داده می شود.

ردیف شهر مدت زمان/نوبت اماکن و مسیر
۱ مدینه منوره ۵ ساعت حداکثر ۳ روز پس از ورود به شهر مسجد قبا- مسجد ذو قبلتین- مساجد سبعه- شهدای احد و کوه احد و بعضا مشریه ام ابراهیم
۲ مکه مکرمه ۵ ساعت حداکثر ۳ روز پس از ورود به شهر منا و عرفات – قبرستان ابوطالب – جبل الرحمه و کوه ثور

د- سرویس حرم

به منظور تسهیل زیارت زائرین برای هتلهای خارج از منطقه‌ی مرکزی حرم، سرویس حرم به منظور ایاب وذهاب و زائرین در نظر گرفته می‌شود که به طور متوسط هر 15 دقیقه یکبار انجام می شود و البته در شهر مکه تمامی هتل‌ها به علت بُعد مسافت از منطقه‌ی مرکزی حرم از این سرویس برخوردارند و به صورت شبانه روزی به صورت گردشی و ایستگاهی انجام می شود.

ذیلاً آمار وسائط نقیله‌ی بکار گرفته شده و جداول مربوطه ارائه می شود.

لازم به توضیح است که کلیه خدمات فوق در بسته‌ی زیارتی عمره به زائران در کاروان ها با نازل‌ترین قیمت تعبیه و ارائه می شود  به نحوی که در خواست اینگونه خدمات برای زائرین خارج از کاروان‌های ایرانی هزینه‌های زیر را در برخواهد داشت.

لازم به ذکر است ارائه خدمات حمل و نقل ویژه به زائرین معلول کاروانی از قبیل تهیه‌ی ویلچر و ماشین اختصاصی بدون پرداخت وجه و پس از تائید پزشک و هماهنگی توسط ستاد انجام می پذیرد .

ردیف مسیر هزینه
۱ فرودگاه مدینه - مدینه ۵۰ ریال سعودی
۲ مدینه - مکه ۲۵۰ تا ۳۰۰ ریال سعودی
۳ مکه - فرودگاه جده ۱۵۰ ریال سعودی
۴ سرویس‌های داخلی ۱۰ ریال سعودی

برای برخورداری از اینگونه خدمات مراجعه حضوری به ستاد مرکزی در هر شهر و یا ستاد مناطق برای متقاضیان الزامی تا ضمن انجام امور مالی هماهنگی های لازم نیز صورت گیردو فرم مربوطه باید توسط ستاد متقاضی قبلاً تکمیل شود. و برای متقاضیانی خارج از کشور که هنوز وارد نشده اند هماهنگی از طریق سایت اینجا صورت می پذیرد.

آنچه زائر باید بداند

در جامعه‌ی کنونی اطلاع رسانی حقوق مردم و زائران و خدمات لازم الاجرا و نیز حدود آنها شرط لازم برای ارئه خدمات مناسب و جلوگیر ی از تضییع حقوق خدمات دهنده و خدمات گیرنده است، ذیلاً قراردادهای مربوطه به شرح زیر قابل دستیابی است:

  • قرارداد حمل ونقل با شرکتهای سعودی
  • وظائف عملکرد راننده
  • خدمات نقل مندرج در قرارداد زائر با کارگزار  و ساعت مجاز تاخیر پروازی