تاسیس موسسه سعادت

بخوانید: پیشینه تاسیس...

تاسیس مؤسسه به عنوان راهکار جدید عمره سال ۱۳۸۴

از آنجا که در دستور مقام معظم رهبری صراحتاً تاکید گردیده بود که عملیات عمره می‌بایستی به صورت متمرکز توسط سازمان حج و زیارت و یا از طریق ایجاد شرکت‌های وابسته به سازمان حج و زیارت تصدی شود. لذا بعد از پیگیری‌های جدی و مستمر بعثه مقام معظم رهبری و ریاست سازمان حج و زیارت، مصوبات شورای عالی حج به منظور تاسیس مؤسسه سعادت ابلاغ گردید. و با اخذ استعلام‌های لازم از شورای محترم نگهبان و دیوان عدالت اداری نهایتاً مجوزهای قانونی برای تاسیس مؤسسه نیز صادر گردید. در واقع تاسیس مؤسسه آن‌هم با ترکیب هیئت مدیره و هیئت امناء متشکل از معاونین و مدیران بعثه و سازمان حج را می‌توان به عنوان تحولی اساسی و نقطه‌ی عطفی در تقویت ساختار عمره سازمان حج و زیارت دانست. جمع‌بندی عملیات عمره سال ۱۳۸۳و مقایسه‌ی آن با سال‌های گذشته نیز بیانگر این واقعیت است که موفقیت‌های به‌دست آمده بعد از تاسیس مؤسسه عمره سعادت مرهون حرکت صحیح در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری بوده است.

همانطور که اشاره شد موسسه فرهنگی عمره سعادت در سال ۱۳۸۳به صورت وابسته به سازمان حج وزیارت و توسط سازمان تاسیس گردید. موسسه توانست در ابتدای فعالیت خود تقریبا همه نیروهای خدوم و ایثارگر را که از سال ۱۳۸۰در همین راستا فعالیت می کردند جذب و تقریباً با همان پیکر بندی خدمتگزاران آزاده و ایثارگر و با بهره مندی از تجربیات ارزنده همکاران سازمان حج و زیارت ادامه طریق نمود.

موسسه فرهنگی سعادت در همان ابتدای فعالیت خود در سال ۱۳۸۳با اعزام حدود چهارصد و هفتاد هزار نفر زائر برگ زرین دیگری بر عملکرد ایثارگران در نظام مقدس جمهوری اسلامی و در سنگر خدمت رسانی به ضیوف الرحمن برداشت به طوریکه ادامه این روند موفقیت آمیز که جز با استئنات به ذات یگانه و مدد جوئی از اهل بیت و خلوص نیت و پاکی عزیزان آزاده و ایثارگر میسر نمی شد توانسته در طی ۵سال تاسیس خود تا کنون بالغ بر سه میلیون نفر زائر را در موسم عمره خدمت رسانی نموده است.

 

ویژگی‌های عمره سال ۱۳۸۴

  از آن‌جا که اجرای صحیح عملیات عمره و فراهم نمودن امکانات مناسب موجب ایجاد فضای آرام و توٱم با آرامش به منظور بهره‌مند شدن زائرین از توفیق عظیم این سفر مقدس می‌شود. لذا طی جلسات متعدد کارشناسی تلاش گردید تا با آسیب‌شناسی عمره‌ی سال ۱۳۸۳نسبت به برنامه‌ریزی راهکارهای جدید جهت احقاق حقوق زائرین اقدام گردد.

در سنوات گذشته نیز کراراً مشاهده می‌شد که درگیر شدن زائرین با مسائل ناخواسته و صنفی همچون موضوعات اقامت، تدارکات و ... موجب می‌گردد تا در دوره کوتاه سفر وقت و فکر زائر به‌جای بهره گرفتن از فضای معنوی عمره متوجه مشکلات و مطالبات مادی گردد.